Tytuł:
Jak tańczy mój czas
Autor:
Józef Romasz
Kategoria:
Filmy pełnometrażowe
Co można ze sobą zrobić w dojrzałym, często seniorskim wieku? Anna tańczy na lodzie już od ponad pięćdziesięciu lat. Fascynuje ją nie tylko samo jeżdżenie na łyżwach, ale przede wszystkim taniec z partnerem. W ostatnich latach był to Jan. Ta para łyżwiarzy amatorów wielokrotnie wygrywała w swojej kategorii mistrzostwa świata w Oberstdorfie. Czy plany ponownego zwycięstwa się spełnią? Anna i Jan, podobnie jak Dorota i Monika – solistki z tej samej grupy treningowej – przełamują stygmatyzujące stereotypy kulturowe na temat dojrzałego wieku. To film o pasji tańca, o poznawaniu siebie i świata przez ciało, o walce nie tylko o sukces sportowy. Miejsce treningów, lodowisko na warszawskim Torwarze, staje się swoistą sceną, na której przenikają się różne emocje, budują i kończą relacje. Losy bohaterów, ich pragnienie piękna i spełnienia układają się w pełną nadziei odę do życia.
Tytuł:
Józef Kałuża. Legenda wiecznie żywa.
Autor:
Krzysztof Baranowski, Tomasz Gawędzki
Kategoria:
Filmy pełnometrażowe
Jeden z najlepszych polskich piłkarzy lat 20. ubiegłego wieku, mistrz Polski rozgrywek w 1921 roku i król strzelców tamtego sezonu, reprezentant Krakowa i Polski, olimpijczyk z Paryża w 1924, kapitan związkowy PZPN, pod którego wodzą polska drużyna zajęła w 1936 roku czwarte miejsce na igrzyskach olimpijskich w Berlinie, a w 1938 po raz pierwszy w historii awansowała na mistrzostwa świata – po prostu Józef Kałuża – po dziś dzień legenda w pasiastej części Krakowa. Legenda wiecznie żywa, bo tak mówi się o nim wśród kibiców Cracovii. Mimo 117 lat, jakie upłynęły od powstania tego klubu, to wciąż najlepszy piłkarz w jego historii, który kładł fundamenty pod powstanie „Pasów”. To człowiek, który współtworzył polski futbol w pierwszych latach jego istnienia. Jednocześnie to postać, której życiorys nigdy dotąd nie został szerzej opowiedziany. Dlatego powstał ten film.
Tytuł:
Wiraż
Autor:
Paweł Hejbudzki
Kategoria:
Filmy pełnometrażowe
Fascynujący i jednocześnie wzbudzający wiele pytań świat dziecięcego kartingu. Ten szerzej nieznany sport ekstremalny rządzi się takimi samymi zasadami jak zawody dorosłych – liczą się rywalizacja, miejsce na podium i regularne treningi. Nie wszystkie dzieci są gotowe na takie poświęcenie. Mateusz uprawia karting już od kilku lat, ale wciąż nie spełnia oczekiwań i ambicji rodziców. Zosia ma talent i wspierającego ojca, ale jego kłopoty z prawem mogą zaważyć na dalszej karierze córki. To opowieść nie tylko o sportowych emocjach, ale przede wszystkim o relacjach rodzinnych.
Tytuł:
Z góry widać lepiej. Wanda Rutkiewicz.
Autor:
Bartosz Kowalski
Kategoria:
Filmy pełnometrażowe
Filmów o historiach wspinaczek Wandy Rutkiewicz było kilka. Opowiadamy historię jej drogi poprzez życie – od początku do dzisiaj. Bo mimo że zaginęła w Himalajach wiele lat temu, wciąż budzi emocje. Niektórzy mówią o niej, że była prekursorką feminizmu w Polsce, bo wymyśliła, że kobiety mogą wpinać się w górach tak samo jak mężczyźni. W naszym filmie opowiadają o niej przyjaciele, rodzina, ci, którzy się z nią wspinali, jeździli w samochodowych wyścigach. Opowiada o sobie wreszcie ona sama. Oglądamy fragmenty archiwalnych rozmów. Wanda mówi o tym, co dla niej było ważne. Słyszymy jej głos utrwalony w felietonach emitowanych w „Lecie z Radiem”. W filmie zobaczymy wiele niepublikowanych dotąd zdjęć archiwalnych. Opowiada też o niej Tadeusz Różewicz, któremu głosu użyczył Henryk Talar. Jest to także opowieść o kobiecie nieszczęśliwej. Los bowiem zabierał jej najbliższych. Nigdy nie miała rodziny. A kiedy wydawało się, że jest już o krok od pozostania z miłością jej życia – Kurt ginie na jej oczach. Kiedy tak naprawdę była sobą? Kiedy odsłaniała się ze swoimi emocjami, pragnieniami i słabością, jaką była wrodzona nieśmiałość, którą starannie ukrywała? Ten film to nie majestatyczne zdjęcia Himalajów, to niespieszna opowieść o Wandzie, którą snuje ona sama i jej przyjaciele. To zdjęcia, które mówią o niej więcej niż setki innych filmów, mówią wiele – jeśli tylko zechcemy się im przyjrzeć dokładniej. A może prawdy o niej nie zna nikt? Ale czy jest jedna prawda? Każdy ma swoją prawdę o Wandzie. Czy miała ją ona sama?
Tytuł:
80 lat żółto-czarnych. Historia Klubu Sportowego Wieczysta.
Autor:
Krzysztof Baranowski
Kategoria:
Filmy pełnometrażowe
Klub sportowy to nie tylko zwycięstwa i porażki. To przede wszystkim ludzie, którzy go tworzą – kibice, działacze, zawodnicy, emocje, które przeżywają, dramaty i chwile triumfów. Ten film to opowieść o 80 latach historii Klubu Sportowego Wieczysta Kraków. Kiedyś nieznanego, dziś popularnego w całej piłkarskiej Polsce.
Tytuł:
Darcy Ward – upadek, który zmienił historię żużla
Autor:
Marcin Musiał
Kategoria:
Filmy pełnometrażowe
Darcy Ward był jednym z najwybitniejszych zawodników w świecie żużla. Jego kariera została nagle przerwana w 2015 roku z powodu wypadku, do którego doszło podczas meczu ligowego w Zielonej Górze. Na jego skutek Ward został sparaliżowany od pasa w dół. Dokument opowiada historię spełnienia dziecięcych marzeń o rywalizacji na najwyższym żużlowym poziomie, a także zmagania się z powypadkową rzeczywistością. Oprócz wywiadu z Wardem film ukazuje najlepsze wyścigi i zawiera anegdoty opowiadane przez osoby, które znajdowały się najbliżej zawodnika podczas jego kariery.
Tytuł:
KarakoRun
Autor:
Adrian Dmoch
Kategoria:
Filmy pełnometrażowe
Film dokumentalny o niezwykłym wyzwaniu polskiego biegacza, który jako pierwszy podjął próbę przebiegnięcia 1000 km przez trudny teren północnego Pakistanu, wzdłuż trzech najwyższych pasm górskich świata: Hindukuszu, Karakorum i Himalajów. Wszystko po to, aby pomóc dzieciom pokonać raka.
KarakoRun to inspirujący film, który stawia pytanie, czy długi i trudny bieg może być alegorią walki z poważną chorobą. To opowieść o odwadze, wytrwałości, a jednocześnie próba zrozumienia, czy fizyczne wyzwania można zamienić w symbol nadziei i determinacji.
Tytuł:
Pani Trener.
Autor:
Małgorzata Kozera
Kategoria:
Filmy pełnometrażowe
Wanda Wąsowska, w środowisku nazywana Panią Trener, to żyjąca legenda polskiego jeździectwa. Postać niezwykle barwna, przez jednych uwielbiana, wśród innych budząca kontrowersje, niezrozumienie lub zazdrość, jednak nieodmiennie darzona szacunkiem. Wykształciła całe pokolenia jeźdźców i koni. Mimo zaawansowanego wieku Pani Trener nie przyznaje sobie taryfy ulgowej i wciąż uczy młodych jeźdźców i zawodników oraz przygotowuje konie do startów w zawodach. Film jest opowieścią o wielkiej pasji i miłości do koni, ale także o sztuce życia. Przez długie lata życiowym celem bohaterki było zawodowe doskonalenie i sięganie po sportowe laury, zarówno własne, jak i swoich podopiecznych. Dziś pani Wanda pokazuje światu jak stawiać opór upływowi czasu i mimo zaawansowanego wieku żyć pełnią życia i na własnych warunkach. Łamie wszelkie schematy. Eksploduje energią, zarówno w pracy zawodowej, jak i w życiu prywatnym – organizuje dla przyjaciół wieczory brydżowe, uwielbia gotować i wydawać eleganckie obiady, dba o urodę, prowadzi bogate życie towarzyskie i kalendarz ma wypełniony zajęciami. Nie poddać się, być silną, cieszyć się życiem – to życiowy etos Wandy Wąsowskiej.
Tytuł:
Żwirko i Wigura. 15 dni chwały
Autor:
Piotr Kloc
Kategoria:
Filmy pełnometrażowe
Pełna unikatowych materiałów archiwalnych opowieść o wielkim zwycięstwie i tragicznej śmierci pilota Franciszka Żwirki i konstruktora samolotu Stanisława Wigury. Ich wygrana w międzynarodowych zawodach lotniczych Challenge International de Tourisme w 1932 roku (29 lat po pierwszym locie braci Wright) była sukcesem, który wzbudził w Polsce ogromny entuzjazm. Niestety, obaj zginęli zaledwie 15 dni później w katastrofie pod Cierlickiem (na Śląsku Cieszyńskim). Żwirko i Wigura to legendarni pionierzy polskiego lotnictwa. Aby rozwijać swoją pasję, często ryzykowali życiem. Porucznik Franciszek Żwirko był brawurowym i obdarzonym wielką fantazją pilotem. Młody, zdolny inżynier Stanisław Wigura już podczas studiów na Politechnice Warszawskiej, mimo braku środków i odpowiedniego zaplecza, wraz z kolegami zaczął budować pierwsze samoloty (RWD). W filmie wykorzystano bogate materiały archiwalne – m.in. kroniki Polskiej Agencji Telegraficznej oraz materiały z brytyjskiego archiwum Pathé, francuskiego Gaumont i niemieckiego Bundesarchiv, a także zdjęcia i ikonografię, które oddają niepowtarzalnego ducha i koloryt okresu II RP. Dla wzbogacenia narracji użyto również scen z polskich filmów fabularnych o podobnej tematyce, zrealizowanych w latach 30. XX wieku.
Tytuł:
Piłkarskie święto w Jadownikach. Jadowniczanka - Widzew
Autor:
Arkadiusz Stolarek
Kategoria:
Filmy pełnometrażowe
5 września 1984 naszpikowany wielkimi gwiazdami rodzimego futbolu Widzew Łódź zmierzył się w meczu 1/16 finału Pucharu Polski z Jadowniczanką Jadowniki. Bohaterowie i obserwatorzy, archiwa i ówczesna prasa opowiadają w tym dokumencie, jak wyglądały przygotowania przed meczem i co zdarzyło się w dniu tego wydarzenia – niezwykłego dla niewielkiej małopolskiej miejscowości.
Tytuł:
Tyski Abraham
Autor:
Adam Drygalski
Kategoria:
Filmy pełnometrażowe
Film dokumentalny opowiadający półwieczną historię Górniczego Klubu Sportowego Tychy, wydany z okazji jubileuszowej, 50. rocznicy powstania klubu, obchodzonej w 2021 roku. W filmie poruszono historyczne i teraźniejsze zagadnienia związane ze sportem w Tychach, kojarzonym z zielono-czarno-czerwonymi barwami.