Rusza 3. edycja Festiwalu Polskich Filmów Sportowych

20 września 2023

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi zapowiedziami przygotowujemy trzecią odsłonę ogólnopolskiego konkursu na najlepszą produkcję dokumentalną o tematyce sportowej. Pod uwagę brane będą filmy, które powstały w latach 2021–2023. Pula nagród wynosi 70 tysięcy złotych, a produkcje zgłaszać można do 27 października 2023.

Podobnie jak w ubiegłym roku wydarzenie podzielone zostało na dwie sekcje konkursowe: dla filmów pełnometrażowych (powyżej 40 minut) oraz dla filmów krótkometrażowych (do 40 minut). Zgłoszeń swoich produkcji prosimy dokonywać na stronie Filmfreeway.

Wyniki przeglądu selekcyjnego, który zostanie zakończony 31 października, będą opublikowane najpóźniej 3 listopada 2023. Do konkursu zakwalifikowanych zostanie maksymalnie 12 filmów pełnometrażowych i 12 krótkometrażowych. W skład Komisji Selekcyjnej wejdą uznani producenci, reżyserzy i operatorzy filmowi. Projekcje konkursowe zaplanowano w dniach 22–25 listopada 2023 w Zakopanem, w kinie Giewont.

Złote Mamuty, czyli nagrody główne, w kwocie 15 i 10 tysięcy złotych (odpowiednio dla sekcji krótko- i pełnometrażowej) wręczone zostaną podczas Gali Finałowej 25 listopada 2023. Przewidziano także gratyfikacje finansowe za filmy wyróżnione przez jury i widzów. Pula nagród wynosi 70 tysięcy złotych.

Wydarzenie odbędzie się przede wszystkim dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, a także obecności sprawdzonych sponsorów oraz partnerów.

Podczas dwóch poprzednich edycji festiwalu – w 2021 i 2022 roku – do konkursów zgłoszono 120 tytułów. Czterodniowej imprezie towarzyszą wydarzenia okolicznościowe z udziałem gwiazd polskiego sportu. W ramach festiwalu działało także studio festiwalowe, skąd na platformie streamingowej i w mediach społecznościowych codziennie emitowane były spotkania z twórcami i sportowcami.