Nominowani 2022

Edit Content

Tytuł:

Jak tańczy mój czas

Autor:

Józef Romasz

Kategoria:

Filmy pełnometrażowe

Co można ze sobą zrobić w dojrzałym, często seniorskim wieku? Anna tańczy na lodzie już od ponad pięćdziesięciu lat. Fascynuje ją nie tylko samo jeżdżenie na łyżwach, ale przede wszystkim taniec z partnerem. W ostatnich latach był to Jan. Ta para łyżwiarzy amatorów wielokrotnie wygrywała w swojej kategorii mistrzostwa świata w Oberstdorfie. Czy plany ponownego zwycięstwa się spełnią? Anna i Jan, podobnie jak Dorota i Monika – solistki z tej samej grupy treningowej – przełamują stygmatyzujące stereotypy kulturowe na temat dojrzałego wieku. To film o pasji tańca, o poznawaniu siebie i świata przez ciało, o walce nie tylko o sukces sportowy. Miejsce treningów, lodowisko na warszawskim Torwarze, staje się swoistą sceną, na której przenikają się różne emocje, budują i kończą relacje. Losy bohaterów, ich pragnienie piękna i spełnienia układają się w pełną nadziei odę do życia.

Tytuł:

Józef Kałuża. Legenda wiecznie żywa.

Autor:

Krzysztof Baranowski, Tomasz Gawędzki

Kategoria:

Filmy pełnometrażowe

Jeden z najlepszych polskich piłkarzy lat 20. ubiegłego wieku, mistrz Polski rozgrywek w 1921 roku i król strzelców tamtego sezonu, reprezentant Krakowa i Polski, olimpijczyk z Paryża w 1924, kapitan związkowy PZPN, pod którego wodzą polska drużyna zajęła w 1936 roku czwarte miejsce na igrzyskach olimpijskich w Berlinie, a w 1938 po raz pierwszy w historii awansowała na mistrzostwa świata – po prostu Józef Kałuża – po dziś dzień legenda w pasiastej części Krakowa. Legenda wiecznie żywa, bo tak mówi się o nim wśród kibiców Cracovii. Mimo 117 lat, jakie upłynęły od powstania tego klubu, to wciąż najlepszy piłkarz w jego historii, który kładł fundamenty pod powstanie „Pasów”. To człowiek, który współtworzył polski futbol w pierwszych latach jego istnienia. Jednocześnie to postać, której życiorys nigdy dotąd nie został szerzej opowiedziany. Dlatego powstał ten film.

Tytuł:

Wiraż

Autor:

Paweł Hejbudzki

Kategoria:

Filmy pełnometrażowe

Fascynujący i jednocześnie wzbudzający wiele pytań świat dziecięcego kartingu. Ten szerzej nieznany sport ekstremalny rządzi się takimi samymi zasadami jak zawody dorosłych – liczą się rywalizacja, miejsce na podium i regularne treningi. Nie wszystkie dzieci są gotowe na takie poświęcenie. Mateusz uprawia karting już od kilku lat, ale wciąż nie spełnia oczekiwań i ambicji rodziców. Zosia ma talent i wspierającego ojca, ale jego kłopoty z prawem mogą zaważyć na dalszej karierze córki. To opowieść nie tylko o sportowych emocjach, ale przede wszystkim o relacjach rodzinnych.

Tytuł:

Z góry widać lepiej. Wanda Rutkiewicz.

Autor:

Bartosz Kowalski

Kategoria:

Filmy pełnometrażowe

Filmów o historiach wspinaczek Wandy Rutkiewicz było kilka. Opowiadamy historię jej drogi poprzez życie – od początku do dzisiaj. Bo mimo że zaginęła w Himalajach wiele lat temu, wciąż budzi emocje. Niektórzy mówią o niej, że była prekursorką feminizmu w Polsce, bo wymyśliła, że kobiety mogą wpinać się w górach tak samo jak mężczyźni. W naszym filmie opowiadają o niej przyjaciele, rodzina, ci, którzy się z nią wspinali, jeździli w samochodowych wyścigach. Opowiada o sobie wreszcie ona sama. Oglądamy fragmenty archiwalnych rozmów. Wanda mówi o tym, co dla niej było ważne. Słyszymy jej głos utrwalony w felietonach emitowanych w „Lecie z Radiem”. W filmie zobaczymy wiele niepublikowanych dotąd zdjęć archiwalnych. Opowiada też o niej Tadeusz Różewicz, któremu głosu użyczył Henryk Talar. Jest to także opowieść o kobiecie nieszczęśliwej. Los bowiem zabierał jej najbliższych. Nigdy nie miała rodziny. A kiedy wydawało się, że jest już o krok od pozostania z miłością jej życia – Kurt ginie na jej oczach. Kiedy tak naprawdę była sobą? Kiedy odsłaniała się ze swoimi emocjami, pragnieniami i słabością, jaką była wrodzona nieśmiałość, którą starannie ukrywała? Ten film to nie majestatyczne zdjęcia Himalajów, to niespieszna opowieść o Wandzie, którą snuje ona sama i jej przyjaciele. To zdjęcia, które mówią o niej więcej niż setki innych filmów, mówią wiele – jeśli tylko zechcemy się im przyjrzeć dokładniej. A może prawdy o niej nie zna nikt? Ale czy jest jedna prawda? Każdy ma swoją prawdę o Wandzie. Czy miała ją ona sama?

Tytuł:

80 lat żółto-czarnych. Historia Klubu Sportowego Wieczysta.

Autor:

Krzysztof Baranowski

Kategoria:

Filmy pełnometrażowe

Klub sportowy to nie tylko zwycięstwa i porażki. To przede wszystkim ludzie, którzy go tworzą – kibice, działacze, zawodnicy, emocje, które przeżywają, dramaty i chwile triumfów. Ten film to opowieść o 80 latach historii Klubu Sportowego Wieczysta Kraków. Kiedyś nieznanego, dziś popularnego w całej piłkarskiej Polsce.

Tytuł:

Darcy Ward – upadek, który zmienił historię żużla

Autor:

Marcin Musiał

Kategoria:

Filmy pełnometrażowe

Darcy Ward był jednym z najwybitniejszych zawodników w świecie żużla. Jego kariera została nagle przerwana w 2015 roku z powodu wypadku, do którego doszło podczas meczu ligowego w Zielonej Górze. Na jego skutek Ward został sparaliżowany od pasa w dół. Dokument opowiada historię spełnienia dziecięcych marzeń o rywalizacji na najwyższym żużlowym poziomie, a także zmagania się z powypadkową rzeczywistością. Oprócz wywiadu z Wardem film ukazuje najlepsze wyścigi i zawiera anegdoty opowiadane przez osoby, które znajdowały się najbliżej zawodnika podczas jego kariery.

Tytuł:

Jakubek. Człowiek, który urodził się za wcześnie

Autor:

Maciej Glabus, Łukasz Bukowski

Kategoria:

Filmy pełnometrażowe

Historia polskiego MMA, przez pryzmat życia pierwszego wszechstylowego zawodnika, a dziś cenionego trenera Grzegorza Jakubowskiego.

Tytuł:

KarakoRun

Autor:

Adrian Dmoch

Kategoria:

Filmy pełnometrażowe

Film dokumentalny o niezwykłym wyzwaniu polskiego biegacza, który jako pierwszy podjął próbę przebiegnięcia 1000 km przez trudny teren północnego Pakistanu, wzdłuż trzech najwyższych pasm górskich świata: Hindukuszu, Karakorum i Himalajów. Wszystko po to, aby pomóc dzieciom pokonać raka.

KarakoRun to inspirujący film, który stawia pytanie, czy długi i trudny bieg może być alegorią walki z poważną chorobą. To opowieść o odwadze, wytrwałości, a jednocześnie próba zrozumienia, czy fizyczne wyzwania można zamienić w symbol nadziei i determinacji.

Tytuł:

Pani Trener.

Autor:

Małgorzata Kozera

Kategoria:

Filmy pełnometrażowe

Wanda Wąsowska, w środowisku nazywana Panią Trener, to żyjąca legenda polskiego jeździectwa. Postać niezwykle barwna, przez jednych uwielbiana, wśród innych budząca kontrowersje, niezrozumienie lub zazdrość, jednak nieodmiennie darzona szacunkiem. Wykształciła całe pokolenia jeźdźców i koni. Mimo zaawansowanego wieku Pani Trener nie przyznaje sobie taryfy ulgowej i wciąż uczy młodych jeźdźców i zawodników oraz przygotowuje konie do startów w zawodach. Film jest opowieścią o wielkiej pasji i miłości do koni, ale także o sztuce życia. Przez długie lata życiowym celem bohaterki było zawodowe doskonalenie i sięganie po sportowe laury, zarówno własne, jak i swoich podopiecznych. Dziś pani Wanda pokazuje światu jak stawiać opór upływowi czasu i mimo zaawansowanego wieku żyć pełnią życia i na własnych warunkach. Łamie wszelkie schematy. Eksploduje energią, zarówno w pracy zawodowej, jak i w życiu prywatnym – organizuje dla przyjaciół wieczory brydżowe, uwielbia gotować i wydawać eleganckie obiady, dba o urodę, prowadzi bogate życie towarzyskie i kalendarz ma wypełniony zajęciami. Nie poddać się, być silną, cieszyć się życiem – to życiowy etos Wandy Wąsowskiej.

Tytuł:

Żwirko i Wigura. 15 dni chwały

Autor:

Piotr Kloc

Kategoria:

Filmy pełnometrażowe

Pełna unikatowych materiałów archiwalnych opowieść o wielkim zwycięstwie i tragicznej śmierci pilota Franciszka Żwirki i konstruktora samolotu Stanisława Wigury. Ich wygrana w międzynarodowych zawodach lotniczych Challenge International de Tourisme w 1932 roku (29 lat po pierwszym locie braci Wright) była sukcesem, który wzbudził w Polsce ogromny entuzjazm. Niestety, obaj zginęli zaledwie 15 dni później w katastrofie pod Cierlickiem (na Śląsku Cieszyńskim). Żwirko i Wigura to legendarni pionierzy polskiego lotnictwa. Aby rozwijać swoją pasję, często ryzykowali życiem. Porucznik Franciszek Żwirko był brawurowym i obdarzonym wielką fantazją pilotem. Młody, zdolny inżynier Stanisław Wigura już podczas studiów na Politechnice Warszawskiej, mimo braku środków i odpowiedniego zaplecza, wraz z kolegami zaczął budować pierwsze samoloty (RWD). W filmie wykorzystano bogate materiały archiwalne – m.in. kroniki Polskiej Agencji Telegraficznej oraz materiały z brytyjskiego archiwum Pathé, francuskiego Gaumont i niemieckiego Bundesarchiv, a także zdjęcia i ikonografię, które oddają niepowtarzalnego ducha i koloryt okresu II RP. Dla wzbogacenia narracji użyto również scen z polskich filmów fabularnych o podobnej tematyce, zrealizowanych w latach 30. XX wieku.

Tytuł:

Piłkarskie święto w Jadownikach. Jadowniczanka - Widzew

Autor:

Arkadiusz Stolarek

Kategoria:

Filmy pełnometrażowe

5 września 1984 naszpikowany wielkimi gwiazdami rodzimego futbolu Widzew Łódź zmierzył się w meczu 1/16 finału Pucharu Polski z Jadowniczanką Jadowniki. Bohaterowie i obserwatorzy, archiwa i ówczesna prasa opowiadają w tym dokumencie, jak wyglądały przygotowania przed meczem i co zdarzyło się w dniu tego wydarzenia – niezwykłego dla niewielkiej małopolskiej miejscowości.

Tytuł:

Tyski Abraham

Autor:

Adam Drygalski

Kategoria:

Filmy pełnometrażowe

Film dokumentalny opowiadający półwieczną historię Górniczego Klubu Sportowego Tychy, wydany z okazji jubileuszowej, 50. rocznicy powstania klubu, obchodzonej w 2021 roku. W filmie poruszono historyczne i teraźniejsze zagadnienia związane ze sportem w Tychach, kojarzonym z zielono-czarno-czerwonymi barwami.

Edit Content

Tytuł:

O milimetry.

Autor:

Dominika Płatek, Piotr Łęcki

Kategoria:

Filmy krótkometrażowe

Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka niejeden raz stała na podium mistrzostw świata i Europy w biegu na 400 metrów. W filmie widzimy jej walkę o powrót do sportu po poważnej kontuzji. Jej determinacja i zaangażowanie inspirują innych ludzi do walki o marzenia.

Tytuł:

Natalia Kaczmarek – ile kosztuje medal.

Autor:

Aleksandra Szmigiel

Kategoria:

Filmy krótkometrażowe

Natalia Kaczmarek ma mocny charakter. Dla tej dziewczyny ciężka praca jest codziennością. Pasja do zawodu, ambicja i chłodna głowa pomagają jej wspinać się na sam szczyt. Obserwujemy ją uważnie na ostatnim zgrupowaniu w Karpaczu, tuż przed Mistrzostwami Świata w Lekkoatletyce w Budapeszcie. Jesteśmy z nią także tuż po tym, jak zdobyła tam srebrny medal w biegu na 400 metrów.

Tytuł:

Sztuka wygrywania.

Autor:

Paweł Baran

Kategoria:

Filmy krótkometrażowe

W 2023 roku Kacper Sztuka został drugim Polakiem w historii, któremu udało się wygrać międzynarodową serię w bolidach jednomiejscowych. Cieszynianin został mistrzem włoskiej Formuły 4, co od 2005 roku i wygranej Roberta Kubicy w Formule Renault 3,5 jest największym sukcesem polskiego juniora w motosporcie. Ekipa Viaplay towarzyszyła mu w trakcie wakacyjnej przerwy i dwóch ostatnich rund Italian F4 na torach Mugello i Vallelunga. W filmie poznajemy drogę Sztuki do zwycięstwa oraz rodzinę, która jest dla niego ogromnym wsparciem. Bez niej nie odniósłby tak wielkiego sukcesu.

Tytuł:

Mikael Ishak – człowiek z wiary. ​

Autor:

Łukasz Wiejak

Kategoria:

Filmy krótkometrażowe

Poznajcie Mikaela Ishaka – jednego z najlepszych piłkarzy w polskiej lidze i kapitana Lecha Poznań. Przyjaciele, rodzina i byli koledzy z miasta Södertälje, gdzie Szwed dorastał, zdradzają kulisy jego życia i kariery.

Tytuł:

Kopalnia trenerów

Autor:

Paweł Grabowski

Kategoria:

Filmy krótkometrażowe

Na czym polega fenomen trenerów piłkarskich z Kraju Basków? Mikel Arteta, Unai Emery, Xabi Alonso i wielu innych pracują w topowych ligach. Wszyscy urodzili się w promieniu 15 kilometrów. Przyjaciele, rodziny i byli trenerzy odsłaniają kulisy ich karier.

Tytuł:

Moja polska przygoda

Autor:

Krzysztof Marczyk

Kategoria:

Filmy krótkometrażowe

„Przyjechałem z Japonii, żeby obejrzeć Damiana Rasaka” – kiedy na trybunach Górnika Zabrze pojawiła się flaga z tym napisem, oczy wszystkich zwróciły się w stronę jednego człowieka. Wszyscy zastanawiali się, kim jest ten malutki Japończyk w niebieskim dresie i czapce Wisły Płock. Co robi na meczu Górnika w barwach „Nafciarzy”? Dlaczego wspiera Damiana Rasaka? I jak to się stało, że zainteresował się polską ligą piłkarską – Ekstraklasą? Poznaj niesamowitą historię Hiroakiego Hokury – największego fana Wisły Płock na świecie, a już na pewno po drugiej stronie świata.

Tytuł:

Odważ się marzyć

Autor:

Julian Sobierajski

Kategoria:

Filmy krótkometrażowe

Wojciech Sobierajski podejmuje się pobicia kolejnego rekordu – próbuje boso zdobyć najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro. Film to również hołd dla wielkiego polskiego podróżnika – Aleksandra Doby. Tytuł nawiązuje do jego życiowego motta.

Tytuł:

Wszystko co mam

Autor:

Liwia Zaborska

Kategoria:

Filmy krótkometrażowe

Pomysł na film o piłkarkach zrodził się z wieloletniej pasji reżyserki, jaką była i wciąż jest piłka nożna. Z tego powodu ta historia jest dla autorki bardzo ważna. Film opowiada o niezwykłej sile i determinacji kobiet, dla których boisko piłkarskie jest bezpiecznym miejscem, do którego chcą ciągle wracać.

Tytuł:

Zuza – z dala od szczytów

Autor:

Zuzanna Witych, Maciej Sulima

Kategoria:

Filmy krótkometrażowe

Historia Zuzy to połączenie filmu dokumentalnego i sportowego. Autorzy chcą pokazać ciekawą i niepowtarzalną historię dziewczyny, która mimo praktycznie całkowitego braku zaplecza, dzięki pasji, realizuje swoje narciarskie marzenia. Film w założeniu ma być ciekawy, z uwagi na opowiadaną historię, także dla osób, które nie zajmują się narciarstwem zawodowo. I jednocześnie sprostać oczekiwaniom widzów spragnionych efektownych ujęć narciarskich.

Tytuł:

Tak to czuje

Autor:

Paweł Jan Miecznik

Kategoria:

Filmy krótkometrażowe

Historia dwóch sióstr, które pomimo niepełnosprawności nie rezygnują z prawa do pełni życia. Stawiają czoła nowym wyzwaniom, zarażają dobrą energią i pokazują nam to co najważniejsze – pasję do życia. To dokument, który w energetycznym tańcu oraz w znoju i pocie tenisa łamie stereotypy o ludziach z niepełnosprawnościami.

Tytuł:

Amatorka

Autor:

Justyna Misterkiewicz

Kategoria:

Filmy krótkometrażowe

Iza po raz pierwszy założyła tenisówki w wieku trzydziestu lat. Później, przez ponad dziesięć lat nie schodziła z trasy biegowej. Jej postępy w bieganiu nigdy się nie kończyły. I tak amatorka zaczęła osiągać spektakularne sukcesy. Powstaje pytanie: czy jej relacja z wewnętrznym wojownikiem jest przyjemna i konsekwentna? Tytułowa amatorka zmaga się z niedoskonałościami, bije rekordy życiowe, zdobywa medale. Udowadnia, że ​​nawet uprawiając sport amatorsko, można dobiec do mety jak zawodowiec, w towarzystwie najlepszych biegaczy w Polsce. Amatorka to dokumentalny szkic portretu biegacza, ale także obraz kobiety – walczącej, poszukującej siebie i pytającej o sens swojego życia.

Tytuł:

Życie w biegu.

Autor:

Grzegorz Lipiec

Kategoria:

Filmy krótkometrażowe

Historia Piotra Hercoga – interdyscyplinarnego sportowca, zwycięzcy najtrudniejszych ultra maratonów górskich. Film opowiada o skrajnej pasji i jej istocie. Wiwisekcja wszelkich korzyści i strat, także z perspektywy matki i żony Piotra. To opowieść o poświęceniu. I drodze Hercoga od dzieciństwa w biednej dzielnicy PRL-u na szczyt świata.