Nagrody I Edycji Festiwalu Polskich Filmów Sportowych rozdane

12 grudnia 2021

Filmy Over the Limit w reżyserii Marty Prus w kategorii filmów pełnometrażowych oraz On the Road Artura Frątczaka i Romana Kałuży-Wierzchosławskiego wśród obrazów krótkometrażowych odebrały Nagrody Główne Złote Mamuty (odpowiednio 15 i 10 tysięcy złotych) podczas Gali 1. Festiwalu Polskich Filmów Sportowych, która odbyła się 11 grudnia 2021 w Zakopanem.

Wyróżnienia – Srebrne Mamuty (12,5 oraz 7,5 tys. zł) przypadły filmom Going for Gold Ksawerego Szczepanika oraz Holding Your Breath Katarzyny Sikorskiej, zaś Nagrodę Publiczności – Brązowe Mamuty (10 tys. i 5 tys.) otrzymały filmy Furia Krzysztofa Kasiora i The Olympian Jana Bujnowskiego.

Warto podkreślić wysoki artystyczny i realizacyjny poziom prezentowanych filmów. Niemal każdy z nich to potężna dawka emocji. Widać wyraźnie, że filmowcy starali się być jak najbliżej swoich bohaterów, do minimum redukując wszelkie bariery – podkreśla przewodniczący jury Janusz Basałaj.

Galę Finałową, którą poprowadził Jerzy Mielewski, uświetnił występ skrzypaczki Kasi Szubert.

Największą siłą tego najmłodszego z polskich festiwali filmowych była różnorodność gatunków, które łączy wspólny mianownik, czyli opowieść o ludziach, których pasją jest sport – podsumowuje dyrektor artystyczny konkursu Maciej Muzyczuk.

Podczas konkursu odbyły się imprezy towarzyszące z udziałem gwiazd polskiego sportu – m.in. Artura Siódmiaka i Andrzeja Bargiela. W ramach Festiwalu działało także Studio Festiwalowe, skąd na platformie streamingowej i w medich społecznościowych codziennie emitowane były spotkania z twórcami i sportowcami.

Do konkursu zakwalifikowano 25 filmów (12 filmów długometrażowych i 13 krótkometrażowych) spośród 58 zgłoszonych tytułów. Pula nagród wyniosła 70 tysięcy złotych. Konkurs miał charakter ogólnopolski i był przeglądem najlepszych produkcji dokumentalnych o tematyce sportowej, które powstały w latach 2017-21. Kolejną edycję Festiwalu zaplanowano za rok.

Skład Jury:

Janusz Basałaj (przewodniczący jury), Ryszard Czarnecki (honorowy patron festiwalu), Beata Jakubczyk, Jakub Maj, Łukasz Ostalski, Maciej Polny, Artur Siódmiak, Sebastian Świderski, Sławomir Witek