Rusza 2. edycja Festiwalu Polskich Filmów Sportowych

5 sierpnia 2022

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi zapowiedziami przygotowujemy drugą odsłonę ogólnopolskiego konkursu na najlepszą produkcję dokumentalną o tematyce sportowej. Pod uwagę brane będą filmy, które powstały w latach 2019–2022. Pula nagród wynosi 70 tysięcy złotych, a produkcje zgłaszać można do 17 września 2022. 

Podobnie jak w ubiegłym roku wydarzenie podzielone zostało na dwie sekcje konkursowe: dla filmów pełnometrażowych (powyżej 40 minut) oraz dla filmów krótkometrażowych (do 40 minut). Linki do filmów prosimy umieszczać na formularzu zgłoszeniowym na stronie https://filmfreeway.com/FestiwalPolskichFilmowSportowych. 

W ubiegłym roku wiele z zaprezentowanych obrazów mocno poruszyło zarówno publiczność, jak i jurorów. Emocje, które dla fanów sportu są czymś oczywistym, przełożone na język filmu pokazującego „zaplecze” walki o zwycięstwo – przełamane uporem, bólem, odwagą i determinacją w pokonywaniu własnych ograniczeń – były niekiedy tak silne, że towarzyszyły nam jeszcze długo po zakończeniu seansu. Dlatego po raz kolejny chcemy zachęcić twórców obrazów dokumentalnych i reportaży do udziału w wydarzeniu łączącym sztukę kinematografii i sport – zaznacza Maciej Polny, organizator wydarzenia ze Stowarzyszenia Żuraw Gdańsk oraz spółki KFSport, do której należą marki SpeedwayEvents.pl i MassEvent.pl.

Wyniki przeglądu selekcyjnego będą opublikowane 3 października 2022. Do konkursu zakwalifikowanych zostanie maksymalnie 12 filmów pełnometrażowych i 12 krótkometrażowych. W skład Komisji Selekcyjnej wejdą uznani producenci, reżyserzy i operatorzy filmowi. Projekcje konkursowe zaplanowano w dniach 26–29 października 2022 w Zakopanem, w kinie Giewont.

Złote Mamuty, czyli Nagrody Główne, w kwocie 15 i 10 tysięcy złotych (odpowiednio dla sekcji długo- i krótkometrażowej) wręczone zostaną podczas Gali Finałowej 29 października 2022. Przewidziano także gratyfikacje finansowe za filmy wyróżnione przez jury i widzów. 

Wydarzenie odbędzie się przede wszystkim dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Sportu i Turystyki, a także obecności sprawdzonych sponsorów oraz partnerów.

Podczas pierwszej edycji Festiwalu – w 2021 roku – do konkursu zgłoszono 58 tytułów. Czterodniowej imprezie towarzyszyły wydarzenia z udziałem gwiazd polskiego sportu. W ramach Festiwalu działało także Studio Festiwalowe, skąd na platformie streamingowej i w mediach społecznościowych codziennie emitowane były spotkania z twórcami i sportowcami