Trwa 1. Festiwal Polskich Filmów Sportowych w Zakopanem

10 grudnia 2021

Trwa 1. Festiwal Polskich Filmów Sportowych w Zakopanem.  Już jutro, 11.12. spośród 25 filmów zakwalifikowanych do konkursy jury wyłoni zwycięzcę, przyznając Złotego Mamuta w obu kategoriach – filmów krótko- i długometrażowych.

Jeszcze dziś do godz. 22.00, a jutro do godz. 14.00, w kinie Giewont potrwają projekcje konkursowe. Wstęp na nie jest wolny. Festiwalowi towarzyszą spotkania z gośćmi specjalnymi. W sobotę o godz. 13.00 spotkać się będzie można z Andrzejem Bargielem.  Film z jego udziałem, pt. Doo Sar, w reż. Kuby Gzeli wyświetlony zostanie w kinie Giewont,
(pokaz specjalny, godz. 14.00).

W ramach Festiwalu działa także Studio Festiwalowe, skąd na platformie streamingowej
i w Social Mediach codziennie w godz.20.00-20.30 emitowane są spotkania z twórcami i sportowcami.

Największą siłą tego najmłodszego z polskich festiwali filmowych jest różnorodność gatunków, które łączy wspólny mianownik, czyli opowieść o ludziach, których pasją jest sport – podkreśla Dyrektor Artystyczny imprezy, Maciej Muzyczuk.

Jury przyzna po jednej Nagrodzie Głównej – Złotego Mamuta – w kwocie 15 i 10 tysięcy złotych (odpowiednio za film długo- i krótkometrażowy). Ponadto gratyfikacjami finansowym uhonorowane zostanę wyróżnienia w obu sekcjach konkursowych. Przyznane zostaną też Nagrody Specjalne.

Galę Finałową, którą poprowadzi Jerzy Mielewski, uświetni występ skrzypaczki Kasia Szubert.

Konkurs ma charakter ogólnopolski i jest przeglądem najlepszych produkcji dokumentalnych o tematyce sportowej, które powstały w latach 2017.  Do otwartej selekcji zgłoszono 58 tytułów.  

Więcej informacji stronie www.festpfs.pl.

 

Skład Jury:

Janusz Basałaj (przewodniczący jury), Ryszard Czarnecki, Beata Jakubczyk, Jakub Maj, Łukasz Ostalski, Maciej Polny, Artur Siódmiak, Sebastain Świderski, Sławomir Witek