Zamknięcie zgłoszeń do 2. edycji Festiwalu Polskich Filmów Sportowych Zakopane, 26-29 października 2022

20 września 2022

61 tytułów zgłoszono do drugiej odsłony ogólnopolskiego konkursu na najlepszą produkcję dokumentalną o tematyce sportowej. Są to filmy, które powstały w latach 2019-2022. Pula nagród wynosi 70 tysięcy złotych.

Podobnie jak w ubiegłym roku wydarzenie podzielone jest na dwie sekcje – konkurs dla ekranizacji pełnometrażowych (powyżej 40 minut) i krótkometrażowych (do 40 minut). 

Filmów zgłoszono więcej niż podczas pierwszej edycji, co można uznać za sukces. Wyniki przeglądu selekcyjnego będą opublikowane 3 października 2022. Do konkursu zakwalifikowanych zostanie maksymalnie po 12 filmów pełnometrażowych i krótkometrażowych. W Komisji Selekcyjnej znajdują się uznani producenci, reżyserzy i operatorzy filmowi. 

Projekcje konkursowe zaplanowano w dniach 26-29 października 2022 w Zakopanem, w kinie Giewont. Podobnie jak w ubiegłym roku, w ramach Festiwalu działać będzie także Studio Festiwalowe, skąd na platformie streamingowej i w medich społecznościowych zaplanowano codzienne spotkania z twórcami i sportowcami.

Złote Mamuty – Nagrody Główne, w kwocie 15 i 10 tysięcy złotych (odpowiednio dla sekcji długo- i krótkometrażowej) wręczone zostaną podczas Gali Finałowej 29 października br. Przewidziano także gratyfikacje finansowe za filmy wyróżnione przez jury i widzów.  

Wydarzenie odbędzie się przede wszystkim dzięki wsparciu finansowym Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz obecności sprawdzonych sponsorów oraz partnerów.